VOLVO V90 Cross Country 2.0L T5 8AT AWD (250 HP)
2016–2019
247
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 183.9kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4935mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1542mm |
| Wheelbase | 2941mm |
| Kerb Weight | 1860kg |
| Boot Capacity | 561L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 235/55 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |