VOLVO V90 Cross Country 2.0L T6 8AT AWD (310 HP)
2019–
306
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4935mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2941mm |
| Boot Capacity | 561L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |