VOLVO V90 2.0L T6 8AT AWD (320 HP)
2016–2019
316
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 316bhp |
| Power | 235.3kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4935mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2941mm |
| Kerb Weight | 1924kg |
| Boot Capacity | 561L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |