VOLVO V90 2.0L T8 8AT AWD (407 HP)
2016–2019
316
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
112
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 316bhp |
| Power | 235.4kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 112mpg |
| Combined | 2.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4935mm |
| Width | 2019mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2941mm |
| Boot Capacity | 561L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |