VOLVO Volvo 144 1.8L 4MT RWD (86 HP)
1967–
85
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1782cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 85bhp |
| Power | 63.3kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2591mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 609L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |