VOLVO Volvo V40 1.6L T4 6AT FWD (180 HP)
2012–
177
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2647mm |
| Kerb Weight | 1523kg |
| Boot Capacity | 334L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |