VOLVO XC40 Recharge 69 KWh (231 HP)
2022–
7.4
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 2030kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |