VOLVO XC40 Recharge Twin 78 KWh AWD (408 HP)
2022–
4.9
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 2188kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |