VOLVO XC40 2.0L D3 8AT FWD (150 HP)
2017–
148
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4425mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Boot Capacity | 1337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |