VOLVO XC40 T4 8AT AWD (190 HP)
2017–
187
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4425mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Boot Capacity | 1337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |