VOLVO XC60 Polestar 2.0L T8 TwEn 8AT (405 HP)
2018–2021
313
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
117.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 313bhp |
| Power | 233.2kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 117.6mpg |
| Combined | 2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 2215kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |