VOLVO XC60 2.0L D3 FWD 6AT (136 HP)
2008–2013
134
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2769mm |
| Kerb Weight | 1847kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |