VOLVO XC60 2.0L D4 6AT FWD (181 HP)
2013–2017
178
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1892mm |
| Height | 1712mm |
| Wheelbase | 2774mm |
| Kerb Weight | 1854kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |