VOLVO XC60 2.0L T5 8AT AWD (254 HP)
2017–
251
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 251bhp |
| Power | 186.8kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |