VOLVO XC60 2.0L T8 8AT AWD (407 HP)
2017–
316
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
112
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 316bhp |
| Power | 235.3kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 112mpg |
| Combined | 2.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |