VOLVO XC60 2.4L D4 6AT AWD (181 HP)
2013–2017
178
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2400cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1892mm |
| Height | 1712mm |
| Wheelbase | 2774mm |
| Kerb Weight | 1692kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |