VOLVO XC60 2.4L D4 6MT AWD (181 HP)
2013–2017
178
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2400cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1892mm |
| Height | 1712mm |
| Wheelbase | 2774mm |
| Kerb Weight | 1886kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |