VOLVO XC60 2.4L D5 AWD 6AT (205)
2008–2013
202
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2400cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 202bhp |
| Power | 151kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2769mm |
| Kerb Weight | 1843kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |