VOLVO XC60 3.0L T6 6AT AWD (304 HP)
2013–2017
300
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2953cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 15.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1892mm |
| Height | 1712mm |
| Wheelbase | 2774mm |
| Kerb Weight | 1935kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |