VOLVO XC70/ V70XC 2.5L T 5MT (210 HP)
2000–2004
207
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2521cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 14.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4732mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1562mm |
| Wheelbase | 2764mm |
| Kerb Weight | 1664kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 Hr16V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |