VOLVO XC70/ V70XC D5 5MT (163 HP)
2000–2004
161
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2401cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4732mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1562mm |
| Wheelbase | 2764mm |
| Kerb Weight | 1695kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 Hr16V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |