VOLVO XC70 2.4L D5 AWD 6MT (185 HP)
2007–2016
182
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2400cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1729kg |
| Boot Capacity | 575L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |