VOLVO XC70 2.4L DRiVe 6MT (175 HP)
2007–2016
173
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2400cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1829kg |
| Boot Capacity | 575L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |