VOLVO XC70 D5 6AT AWD (185 HP)
2004–2007
182
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2401cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4730mm |
| Width | 1860mm |
| Height | 1560mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Kerb Weight | 1694kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 Hr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |