WIESMANN GT MF4 4.8L V8 6MT (367 HP)
2003–2010
362
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4799cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 362bhp |
| Power | 270kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 16.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4219mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1199mm |
| Wheelbase | 2507mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |