WIESMANN GT MF5 5.0 V10 7MT (507 HP)
2008–2011
500
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
193
mph
Top Speed
17.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4999cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 500bhp |
| Power | 373kW |
| Torque | 519Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 311km/h |
| Top Speed | 193mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.9mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 19.3L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1179mm |
| Wheelbase | 2507mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 Zr19 || 275/35 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |