WIESMANN MF4-S 4.0L V8 7AT (420 HP)
2010–
414
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
182
mph
Top Speed
19.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3999cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 309kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 293km/h |
| Top Speed | 182mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.3mpg |
| Combined | 12.2L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1191mm |
| Wheelbase | 2507mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |