WIESMANN MF5 Roadster 4.4 V8 6AT (555 HP)
2012–
547
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
193
mph
Top Speed
18.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 547bhp |
| Power | 408kW |
| Torque | 681Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 311km/h |
| Top Speed | 193mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.2mpg |
| Combined | 12.9L/100km |
| Urban | 18.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4219mm |
| Width | 1951mm |
| Height | 1181mm |
| Wheelbase | 2507mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |