WIESMANN MF5 Roadster 5.0L V10 7AT (507 HP)
2009–2010
500
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
192
mph
Top Speed
17.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 500bhp |
| Power | 373kW |
| Torque | 521Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 309km/h |
| Top Speed | 192mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.9mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 19.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4219mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1179mm |
| Wheelbase | 2507mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 Zr 19 || 275/35 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |