ZENDER Escape 6 2.8L V6 5MT (172 HP)
2000–
170
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 126.5kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3810mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1270mm |
| Kerb Weight | 848kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |