ZENDER Progetto 5 V6
1997–
182
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2934cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 135.4kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Dimensions & Weight
| Kerb Weight | 983kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |