Zenvo ST1 6.8 V8 7AT (1104 HP)
2009–2017
1089
bhp
Power
3
s
0–100 km/h
233
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6800cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 1089bhp |
| Power | 812kW |
| Torque | 1430Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3s |
| Top Speed | 375km/h |
| Top Speed | 233mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 14L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 2042mm |
| Height | 1199mm |
| Wheelbase | 3056mm |
| Kerb Weight | 1688kg |
| Boot Capacity | 130L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 R19 || 345/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |