Zenvo TS1 5.8 V8 7AT (1118 HP)
2017–
1103
bhp
Power
2.8
s
0–100 km/h
233
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5800cc |
| Cylinders | 8 |
| Power | 1103bhp |
| Power | 822.3kW |
| Torque | 1139Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.8s |
| Top Speed | 375km/h |
| Top Speed | 233mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 2154mm |
| Height | 1199mm |
| Wheelbase | 2903mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 136L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 Zr19 || 345/30 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |