Zenvo TSR-S 5.8L V8 7AT (1177 HP)
2018–
1177
bhp
Power
2.8
s
0–100 km/h
202
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5800cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 1177bhp |
| Power | 877.7kW |
| Torque | 1139Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.8s |
| Top Speed | 325km/h |
| Top Speed | 202mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4816mm |
| Width | 2037mm |
| Height | 1199mm |
| Wheelbase | 2906mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35-20/325/30-21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |