AC 428 Convertible 7.0L V8 3AT (350 HP)
1966–1971
345
bhp
Power
Engine
| Displacement | 7017cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 345bhp |
| Power | 257.4kW |
| Torque | 626Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1702mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2438mm |
| Kerb Weight | 1426kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |