AC Ace 4.9L V8 4AT (260 HP)
1993–1996
256
bhp
Power
140
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4942cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191.2kW |
| Torque | 434Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2471mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 184L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |