AC Cobra 378 MkIV 6.2L V8 6MT
1965–1967
440
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 440bhp |
| Power | 328.1kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 3899mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1191mm |
| Wheelbase | 2286mm |