AC Cobra MkII 4.7L V8 4MT (271 HP)
1963–1965
267
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
14.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4727cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 267bhp |
| Power | 199.3kW |
| Torque | 423Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.5mpg |
| Combined | 16.2L/100km |
| Urban | 18.8L/100km |
| Extra-Urban | 14.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 3848mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1143mm |
| Wheelbase | 2286mm |
| Kerb Weight | 916kg |