AC Cobra MkIII 4.7L V8 4MT (280 HP)
1965–1967
276
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4727cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 205.9kW |
| Torque | 426Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 3848mm |
| Width | 1549mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2286mm |
| Kerb Weight | 916kg |