ALFA ROMEO 6C 1500 1.5 4MT (44 HP)
1927–1929
43
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1487cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 43bhp |
| Power | 32kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 110km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2921mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |