ALFA ROMEO 6C 1750 Grand Sport 1.8 4MT (85 HP)
1929–1932
84
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1752cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 170km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 3160mm |
| Kerb Weight | 920kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |