ALFA ROMEO 6C 2500 Super Sport 2.4 4MT (105 HP)
1939–1952
104
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2443cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.3kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.00 - 18 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |