ALFA ROMEO 8C 2300 2.3
1931–1935
178
bhp
Power
115
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2336cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.5kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Dimensions & Weight
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 991kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |