AUDI 100 Avant (C3) 1.8L 4MT FWD (75 HP)
1983–1991
74
bhp
Power
15.7
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 138Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.7s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 643L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Hr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |