AUDI 100 Avant (C3) 2.0L 5MT FWD (115 HP)
1983–1991
114
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 188km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1231kg |
| Boot Capacity | 643L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |