AUDI 100 Avant (C3) 2.2L quattro 5MT AWD (138 HP)
1983–1991
135
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2226cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 101kW |
| Torque | 188Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 643L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |