AUDI 100 Avant (C4) 2.0L 5MT FWD (101 HP)
1991–1994
99
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 157Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Tr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |