AUDI 100 Avant (C4) 2.0L 5MT FWD (115 HP)
1991–1994
113
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1333kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |