AUDI 100 Avant (C4) 2.3L 4AT FWD (133 HP)
1991–1994
131
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2309cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 131bhp |
| Power | 98kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 14.1L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |