AUDI 100 Avant (C4) 2.5L TDI 4AT FWD (115 HP)
1991–1994
114
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2460cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1475kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |